Tysiące ludzi protestuje w centrum Toronto wspierając rolników w Indiach

Tysiące ludzi wzięło udział w wiecu w centrum miasta w sobotę po południu, aby solidaryzować się z rolnikami w Indiach, stojących w obliczu nowych przepisów, które według nich mogą zagrozić ich egzystencji.

Protest rozpoczął się od rajdu samochodowego ze stacji Bramalea GO do Konsulatu Indii na Bloor Street East w pobliżu Mt.Pleasant Road.

Około południa ludzie zaczęli gromadzić się przy konsulacie, a wkrótce potem pojawił się konwój pojazdów. Widziano protestujących trzymających znaki i flagi, podczas gdy pojazdy jechały, trąbiąc solidarnie.

Protest zorganizowano w ramach poparcia wieców w Indiach, podczas których protestujący wzywają rząd Indii do zniesienia nowych przepisów rolniczych uchwalonych we wrześniu, które zdaniem rolników zagrażają ich życiu.

„Reprezentujemy tutaj rolników, którzy protestują w Indiach przeciwko trzem ustawom. Jesteśmy tutaj, aby reprezentować rolników i być ich głosem poza Indiami oraz pokazać, że wspieramy ich i stoimy z nimi ramię w ramię”- powiedział CTV News Toronto organizator rajdu, Mansi Kaur.

Protestujący w Indiach twierdzą, że prawo mogłoby spowodować, że rząd przestanie kupować zboże po gwarantowanych cenach i doprowadzi do wyzysku przez korporacje, które kupowałyby ich plony po zaniżonych cenach.

Jednak rząd Indii argumentuje, że ustawodawstwo zapewnia potrzebną reformę sektora rolnego, która pozwoli rolnikom na swobodę wprowadzania ich produktów na rynek i zwiększenie produkcji poprzez inwestycje prywatne.

„…To byłoby jak usunięcie płacy minimalnej dla ludzi tutaj” – powiedział organizator rajdu w Toronto, Nanki Kaur. Tak więc rolnicy w zasadzie nie mają minimalnej płacy, a przy tych trzech ustawach mogłoby się zdarzyć, że korporacje będą wprowadzały się na farmy, co pozwoli im narzucać ceny według własnego uznania – na pszenicę, na cokolwiek jest sprzedawane.”

Premier Justin Trudeau skomentował protesty w Indiach na początku tego tygodnia i powiedział, że „sytuacja jest niepokojąca”.

„Kanada również będzie bronić praw do pokojowych protestów. Wierzymy w znaczenie dialogu i dlatego skontaktowaliśmy się bezpośrednio z władzami Indii, aby podkreślić nasze obawy ”- powiedział Trudeau podczas wirtualnej uroczystości z okazji 551. urodzin Guru Nanak Dev Ji Gurpurab, założyciela sikhizmu.

Sektor rolniczy obsługuje ponad połowę z 1,3 miliarda populacji Indii. Jednak od trzech dekad rolnicy borykają się z trudnościami gospodarczymi. Kiedyś rolnicy odpowiadali za jedną trzecią produktu krajowego brutto Indii, ale obecnie wytwarzają tylko 15 procent produktu krajowego brutto, którego wartość szacuje się na 2,9 biliona dolarów rocznie.

Source: Bejsment – Tysiące ludzi protestuje w centrum Toronto wspierając rolników w Indiach

  • 863