Indie – Sąd Najwyższy wstrzymał reformy rolne i szuka kompromisu

PAP – Biznes
12 sty 2021, 20:50

12.01.2021, Delhi (PAP) – Sąd Najwyższy Indii zawiesił wprowadzenie w życie reform rolnych uchwalonych przez rząd. Sędziowie powołali komisję, która ma znaleźć kompromis między władzą a protestującymi. Rolnicy jednak nie wezmą udziału w pracach komisji i żądają całkowitego odwołania reform.

“Jeśli możemy mówić o zwycięstwie, to jest to zwycięstwo grania fair” – dziennik “The Hindu” cytuje wypowiedź prezesa Sądu Najwyższego, sędziego Sharada Arvinda Bobde, podczas odczytywania nakazu wstrzymania wprowadzenia reform rolnych.

Sędziowie powołali komisję, która ma zarekomendować kompromisowe zmiany w nowym prawie rolnym. “Chcemy rozwiązać ten problem. Chcemy zrozumieć sytuację (rolników – PAP)” – podkreślił, dodając, że sąd będzie “bronił ziemi rolników”.

W skład czteroosobowej komisji wchodzi dwóch cenionych ekonomistów zajmujących się rolnictwem oraz dwóch działaczy związków rolniczych. Jeden z nich, Anil Ghanwat, związkowiec z Maharasztry, otwarcie opowiedział się za reformami rządowymi.

“Członkowie komisji powołanej przez SN nie są rzetelni, ponieważ opisywali reformy jako korzystne dla rolników” – powiedział “The Hindu” Balber Singh Rajewal, jeden z ważniejszych liderów protestujących rolników, którzy nie wezmą udziału w pracach komisji. “W ten sposób rząd chce odwrócić uwagę (opinii publicznej – PAP) od protestów” – dodał.

Protesty rolników przyciągnęły uwagę mediów pod koniec listopada 2020 r., gdy związkowcy zarządzili “oblężenie Delhi”. Około 30-50 tys. protestujących, głównie z Pendżabu i Harijany, rozbiło obozy na granicy miasta, na głównych drogach wjazdowych do Delhi. Mimo niskich temperatur nie zamierzają oni rezygnować z postulatów całkowitego odwołania reform.

Dotychczasowe osiem rund negocjacji z popularnym w Indiach rządem premiera Narendry Modiego nie przyniosło rezultatów. Rolnicy sprzeciwiają się liberalizacji rynku rolnego, która, ich zdaniem, zlikwiduje rządowy system cen minimalnych, faworyzując indyjskie korporacje.

Rząd przekonuje, że reformy uwalniają rolników od skostniałego systemu cen, a wielkie firmy zainwestują w infrastrukturę.

Komisja powołana przez SN dostała dwa miesiące na opracowanie kompromisu, a zakaz wprowadzenia reform obowiązuje do odwołania.

Paweł Skawiński (PAP)

Source: https://stooq.com/n/?f=1398589

  • 1,338