Strajk głodowy rolników. W Indiach nie ma zgody na nowe ustalenia

Na dziś rolnicy w Indiach zapowiedzieli strajk głodowy. Protest w ostatnich dniach przybrał na sile, a w wyniku starć z Policją zginęła jedna osoba, a setki są ranne. Jednak rolnicy zapowiadają, że zakończą swój protest dopiero gdy zmiany zostaną cofnięte.

– Indyjscy rolnicy rozpoczęli w sobotę jednodniowy strajk głodowy w proteście przeciwko nowym ustawom rolnym po tygodniu starć z policją, w wyniku których jedna osoba zginęła, a setki zostały rannych – informuje dziś PAP.

Rolnicy w Indiach nie godzą się z nowymi przepisami, które ich zdaniem są korzystne jedynie dla prywatnych nabywców. I tak już od ponad dwóch miesięcy rolnicy obozują na terenach protestów, które odbywają się na obrzeżach stolicy.

Protest przybiera na sile

– Planowana parada traktorów, która odbyła się we wtorek 26 stycznia, w Dzień Republiki, przerodziła się w brutalny protest, gdy niektórzy demonstranci zboczyli z wcześniej ustalonych tras, zburzyli barykady i starli się z policją, która próbowała ich powstrzymać gazem łzawiącym – przekazuje PAP.

Od tego czasu już kilkukrotnie dochodziło do starć między policją, rolnikami, a także grupami, które nie zgadzają się z rolnikami.

Strajk głodowy

Zgodnie z zapowiedziami liderów protestu dziś miał się odbyć strajk głodowy, który przypada akurat w rocznicę śmierci przywódcy indyjskiej niepodległości Mahatmy Gandhiego

– Ruch rolników był pokojowy i będzie pokojowy. Wydarzenia 30 stycznia zostaną zorganizowane, aby szerzyć wartości prawdy i niestosowania przemocy – przekazałDarshan Pal, lider Samyukt Kisan Morcha, grupy rolniczych związków zawodowych organizującej protesty.

Premier zapewnia, że zmiany będą dobre dla rolników

– W indyjskim rolnictwie zatrudnionych jest około połowy liczącej 1,3 miliarda mieszkańców populacji Indii; sektor rolny stanowi niemal 15 proc. gospodarki kraju o wartości 2,9 biliona dolarów. Niepokoje wśród około 150 milionów rolników będących właścicielami ziemskimi są jednym z największych wyzwań dla rządu premiera Narendry Modiego od czasu objęcia władzy w 2014 roku – informuje Reuters.

Zgodnie ze zdaniem protestujących nowa ustawa zlikwiduje państwowy system cen minimalnych, a także otworzy rynek dla korporacji. Jednak zdaniem premiera, zmiany mają uwolnić rolników od “sztywnego systemu cen”.

– Rząd zaproponował zawieszenie uchwalonych we wrześniu ub.r. ustaw na 18 miesięcy, ale rolnicy twierdzą, że nie zakończą protestów, dopóki nie zostaną one całkowicie uchylone – zaznacza PAP.

Source: Strajk głodowy rolników. W Indiach nie ma zgody na nowe ustalenia | RolnikINFO

  • 1,338