Zablokowane drogi i autostrady. Tysiące rolników w proteście przeciw rządowym reformom

W kilku indyjskich stanach tysiące demonstrujących rolników zablokowało w sobotę drogi i autostrady. Protestowali przeciwko ustawom liberalizującym rynek rolny. Blokada trwała trzy godziny i większości przypadków przebiegła spokojnie, choć w niektórych miejscach interweniowały służby. 

Protestujący zaczęli okupację dróg w całym kraju w południe czasu lokalnego, zastawiając je traktorami, kamieniami i namiotami. Demonstranci wznosili antyrządowe hasła, grali muzykę i palili fajki wodne. Protesty miały największą intensywność w stanie Pendżab na północnym zachodzie Indii.

“Dziś wsparcie całego społeczeństwa jest z rolnikami. Zwycięstwo jest pewne” – napisał na Twitterze jeden z liderów protestu Yogendra Yadav.

Demonstracje w większości przypadków przebiegły spokojnie. W Thiruvananthapuramie w południowym stanie Kerala policja użyła armatek wodnych przeciw protestującym rolnikom.

Przeciw rządowym ustawom

Sobotnie demonstracje były kolejną fazą trwającego od miesięcy protestu rolników przeciwko uchwalonym w 2020 roku trzem ustawom liberalizującym rynek rolny i stopniowo kończącym praktykę państwowego skupu produktów rolnych, który dla uboższych rolników stanowił kluczowe wsparcie. Zdaniem rządu reformy, które ułatwią dostęp do rynku wielkim korporacjom, zapewnią między innymi potrzebne inwestycje w infrastrukturę na wsi.

Protesty zaostrzyły się, gdy pod koniec stycznia, podczas obchodów Dnia Republiki tłum protestujących wdarł się do Czerwonego Fortu w Starym Delhi. Podczas starć z policja zginął rolnik – zdaniem świadków – od policyjnego naboju. Władze temu zaprzeczają. Dziennikarzom, którzy opublikowali dowody wideo i zeznania świadków, policja zagroziła aresztem i nakazała zablokowanie kont w mediach społecznościowych. W sobotę władze zawiesiły łączność internetową przy granicach Delhi, gdzie koczują rolnicy.

Protesty rolników w Indiach

Protesty indyjskich rolników przyciągnęły uwagę obserwatorów na całym świecie. Poparły je między innymi piosenkarka Rihanna i ekologiczna aktywistka Greta Thunberg, co wywołało ostre reakcje rządzących w Indiach. W piątek urząd Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka wezwał indyjskie władze do poszanowania praw protestujących do gromadzenia się i swobodnego wyrażania poglądów “online i offline”.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RAJAT GUPTA

Source: Indie. Rolnicy zablokowali autostrady w proteście przeciw reformom – TVN24

  • 1,110