Hindistan’da yüzbinlerce çiftçi protesto için sokakta

Hint çiftçiler, tarım yasalarına karşı son ayların en büyük protesto gösterisini düzenledilerPazartesi

Muzaffarnagar’da çiftçiler tarafından gerçekleştirilen protestolardan bir kare (AFP)Yeni Delhi / Şarku’l Avsat

Hindistan’ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş’te, dün (Pazar), yüzbinlerce çiftçi ülkedeki yeni tarım yasalarına karşı son ayların en büyük protestosunu gerçekleştirmek üzere toplandılar. Protestolarda Başbakan Narendra Modi hükümetinden üç yeni tarım yasasını geri çekmesi talep edildi.

Reuters ajansının haberine göre, yerel polis,  Muzaffarnagar kentinde düzenlenen protesto gösterisine yarım milyondan fazla çiftçinin katıldığını açıkladı.

Çiftçi hareketi liderlerinden Rakesh Tikait, ekonomik faaliyetin büyük bölümü tarım olan Uttar Pradeş’te tüm kasaba ve kentleri dolaşarak Modi hükümetinin ‘çiftçi karşıtı’ olduğu mesajını yayacaklarını ve protestolarını yoğunlaştıracaklarını ifade etti.

Son sekiz aydır, on binlerce çiftçi, hükümetin tarım politikalarını protesto etmek üzere, başkent Yeni Delhi’ye giden ana yollarda gösteriler düzenliyor.

Geçen yıl eylül ayında yürürlüğe giren yeni yasa çiftçilerin ürünlerini hükümetin düzenlemelerine tabi olan toptan satış pazarları dışında doğrudan büyük alıcılara satma hakkı veriyor.

Hükümet bu uygulamanın çiftçileri özgürleştireceği ve daha iyi fiyatlarla satış yapmalarını kolaylaştıracağını savunuyor. Ancak çiftçiler bu yasanın büyük perakende devleri ile gıda imalatçılarına karşı pazarlık gücünü kıracağı ve geçim kaynaklarını kurutacağı görüşünde.

Source: Hindistan’da yüzbinlerce çiftçi protesto için sokakta | ŞARKUL AVSAT (aawsat.com)

  • 1,338